25. 11. 2019

Americká dermatologická akademie vydala vůbec první oficiální pokyny pro léčbu dětské psoriázy

Jedna třetina onemocnění lupénkou začíná v dětských letech a nejčastější nástup onemocnění je zaznamenáván v období dospívání. Pracovníci americké dermatologické akademie navíc tvrdí, že psoriáza dokáže velmi podobným způsobem ovlivnit život dítěte stejně jako cukrovka, epilepsie nebo atopická dermatitida. Proto spolu s certifikovanými dermatology vydali směrnice pro léčbu lupénky u dětských pacientů, které nastiňují osvědčené postupy pro léčbu nemoci u této nejzranitelnší části naší populace.


 

"Ve srovnání s dospělými mají dětští pacienti s psoriázou jedinečnou fyziologii, snášenlivost s léky a dynamiku interakce mezi pacientem a lékařem, což může vést k tomu, že zvládnutí nemoci může být mnohem náročnejší než u dospělých" uvedl dermatolog Alan Menter. "Naším cílem bylo v těchto pokynech shromáždit nejnovější poznatky z výzkumu a poskytnout doporučení, která pomohou zajistit tu nejlepší péči o tuto mladou skupinu pacientů, která se musí zabývat nejen kožními problémy, ale také psychologickými aspekty, tak běžnými pro tuto věkovou skupinu."

 

Vědci popisují ve svých prohlášeních velkou řadu důležitých doporučení a poznatků:  

 • vazba mezi obezitou a psoriázou je větší u dětí než dospělých
 • dětští pacienti s psoriázou u kterých se projeví známky zánětlivé artritidy by měli být k dalšímu hodnocení a léčbě doporučeni revmatologovi s pediatrickou odborností
 • děti léčené s psoriázou by měly být v budoucnu častěji sledovány v souvislosti se zvýšeným rizikem vysokého cholesterolu a vysokého tlaku
 • zánětlivé střevní onemocnění je třikrát a čtyřikrát častější u dětských pacientů s lupénkou než u dětí bez lupénky
 • u dětí s lupénkou je doporučeno aby podstoupily kardiovaskulární vyšetření, jelikož je u nich možný zvýšený výskyt těchto onemocnění
 • mezi diabetem typu 1 a psoriázou může existovat souvislost, protože se odhaduje, že rezistence na inzulín u dětí s psoriázou je přibližně 2x vyšší než u dětí bez tohoto stavu.

 

Veškerá doporučení Americké dermatologické akademie naleznete v tomto originálním článku.

 

 

Obecně bývá psoriáza zhoršena mnoha vnějšími i vnitřními faktory. " Konkrétně v mladé populaci může být psoriázové vzplanutí spojeno s emocionálním stresem, zvýšeným indexem tělesné hmotnosti, pasivním vdechováním cigaretového kouře nebo používáním kortikosteroidů" uvedl dermatolog Craig Elmets. V návaznosti na to výzkumy ukázaly, že dětští pacienti s psoriázou mohou trpět vyšší mírou deprese a úzkosti než jejich vrstevníci a častěji pak používají psychiatrická léčiva. Těmto poznatkům byla věnována speciální pozornost, jelikož fyzický a emoční dopad psoriázy na děti může být vzhledem k jejich zranitelnosti obrovský.

 

Stejně tak jako naprostá většina dermatologů i pediatrů došli vědci z dermatologické akademie k názoru, že prozatím neexistuje na psoriázu spolehlivý a ověřený lék. Dermatologická péče spolu se změnou životního stylu a dodržování níže uvedených bodů však může pomoci výrazně zlepšit zdravotní stav pacienta.

 • potřeba identifikace spouštěčů onemocnění a výbání se jim 
 • dodržování osvědčené a pravidelné péče o pokožku za pomocí vhodných kosmetických doplňků
 • nošení přírodních a prodyšných oděvů a dodržování pravidelného pitného režimu
 • dodržování zdravého životního stylu
 • používání předepsaných léků dle potřeby

 

Jedním z výrazných přírodních prvků, které pomáhají při léčbě lupénky je síra. Ta má tzv. keratolytický efekt, tj. snižuje množství šupin na povrchu kůže a odstraňuje zrohovatělé odumřelé kožní buňky. Síra má na lidskou pokožku také antiseptický, protibakteriální a protizánětlivý účinek. To se uplatňuje zejména při léčbě nemocí kůže a pohybového aparátu v lázních Ostrožská Nová Ves, ve kterých pramení unikátní sirná voda s léčivými účinky. Sirná voda se velmi osvědčila i při léčbě dalších kožních problémů jako je atopický ekzém, akné a dalších chronických kožních onemocnění (dermatózy). Tato sirná voda z místního přírodního léčivého pramene byla použita také jako základní složka při výrobě lázeňské kosmetiky SINOVA®, která byla vyvinuta ve spolupráci s dermatology a má právě díky použití této vody velmi příznivé účinky na citlivou a problematickou pleť. Vyzkoušejte ji i vy na vlastní kůži!