14. 12. 2019

Chcete mít krásné vlasy a zdravou pokožku hlavy i v zimě?

Jak bojovat s lupy a seboroickou dermatitidou jsme se zeptali MUDr. Kateřiny Macháčkové, kožní lékařky SIRNATÝCH LÁZNÍ v Ostrožské Nové Vsi.

Zima je ročním obdobím, na které se přibližně polovina populace nadšeně těší a přibližně stejná polovina zimu prostě nemusí. Jednou z příčin, proč je toto roční období v nemilosti, jsou neustálé přesuny z vytopených místností do nehostinných venkovních prostor, což doprovází opakované oblékání a svlékání mnoha textilních vrstev a čepic. Dojde-li k zapocení, mohou se objevit v oblasti pokožky hlavy a vlasů kožní problémy.


V mírných případech může nemocný hovořit pouze o tom, že ho trápí lupy a svědí pokožka hlavy, ale v intenzivnějších případech už bude pravidelně navštěvovat lékárnu a pak možná i kožní ambulanci, protože výsledkem může být nevítaná, avšak v zimě častá seboroická dermatitida.

PANÍ DOKTORKO, CO TO ZNAMENÁ, KDYŽ LÉKAŘ SDĚLÍ PACIENTOVI, ŽE SE U NĚJ OBJEVILA „SEBOROICKÁ DERMATITIDA"?

Jedná se o chronické, opakující se kožní onemocnění, které postihuje zejména lokality kůže bohaté na mazové žlázy. Co přesně ji vyvolává, to není 100% známo, zřejmá je zde však výrazná vazba na klimatické změny a narušení kyselého ochranného kožního pláště spolu s působením některých mikrobiálních faktorů. Onemocnění může postihovat malé děti od nejútlejšího věku stejně tak jako dospělé. Nejčastěji se tvoří nánosy jemných žlutavých „mastných" šupinek ve kštici, které mohou vytvářet souvislé vrstvy. Projevy mohou postihovat i hrudník, obličej - nejčastěji obočí a nosoretní rýhy. V pokročilých stavech se přidává zarudnutí pokožky a nepříjemné svědění.

RŮZNÉ FORMY SEBOROICKÉ DERMATITIDY

Seboroická dermatitida ve vlasechSeboroická dermatitida na krkuSeboroická dermatitida na obličeji

JAKÉ JSOU DNES MOŽNOSTI LÉČBY?

Základem úspěšné léčby je úprava životního stylu - omezení stresu, bránění zapocení pokožky, preference vzdušných oděvů a pokrývek hlavy, eliminace umělých materiálů.

Ačkoli se jedná o recidivující onemocnění, vždy je třeba volit i vhodnou vlasovou kosmetiku. S dobrým efektem se setkáváme u přípravků s obsahem lokálních antimykotik, ichtyolu nebo seleniumdisulfidu. Podobný efekt však mohou mít také kosmetické přípravky s obsahem síry.

Jsou to například šampony značky SINOVA, které obsahují vodu z místního přírodního sirného pramene v SIRNATÝCH LÁZNÍCH Ostrožská Nová Ves, dále jsou obohaceny o síru a výtažky z některých bylin, které napomáhají zklidnění pokožky a mohou působit částečně také antimykoticky a desinfekčně.

Pokud není účinná léčba běžně dostupnými šampony, je vždy vhodné navštívit dermatologa. Vyloučí, zda se nejedná o jiné kožní nemoci, např. atopický ekzém, kontaktní alergii, lupénku, kožní plíseň nebo vážnější autoimunitní onemocnění, kdy v těchto závažných případech je léčba vyhraněna dermatologovi a spočívá v aplikaci celkové léčby nebo fototerapie.

Paní doktorko, děkujeme za rohovor a přejeme vám i vašim pacientům mnoho úspěchů v léčbě této obtížné nemoci.


POMOCI MŮŽE LÁZEŇSKÁ KOSMETIKA VYVINUTÁ VE SPOLUPRÁCI S DEMATOLOGY

Na léčbu nejrůznějších kožních problémů se specializují také lázně a především koupele v přírodní sirné vodě mají na kůži velmi dobrý efekt. Kosmetické přípravky SINOVA® jsou založeny právě na sirných minerálních léčebných pramenech ze SIRNATÝCH LÁZNÍ Ostrožská Nová Ves. Tyto prameny jsou poklady z nitra Země a jejich léčivé účinky jsou známy již po staletí. Ne nadarmo je české lázeňství vyhlášené v celé Evropě. Sirná lázeňská kosmetika byla vyvinuta ve spolupráci s dermatology. 

Šampony SINOVA obsahují sirnou termální vodu ze SIRNATÝCH LÁZNÍ Ostrožská Nová VesV nabídce je regenerační šampon SINOVA se zinkem, který obsahuje pouze sirný pramen a sirný šampon SINOVA proti lupům, který je obohacen navíc o 1% síry. Obsažené minerální látky ze sirného pramene, přírodní oleje a bylinné extrakty mají antiseptický a antibakteriální účinek.

Výrobky jsou dermatologicky testované, nejsou parfémované syntetickými parfémy, obsahují jen rostlinné silice a jejich směsi. Jsou vhodné k péči o citlivou pokožku hlavy u osob se sklonem k tvorbě lupů, lupénce, ekzémům a dermatitidám. Šetrně mají vlasy a napomáhají zklidňovat podrážděnou pokožku. Lze je používat i jako tělový šampon.

VYZKOUŠEJTE regenerační ŠAMPON sinova

Objednejte si vzorek regeneračního šamponu SINOVA a vyzkoušejte účinky šamponu na vlastní kůži.