23. 11. 2019

Dejte sbohem atopickému ekzému!

Atopický ekzém je jedním z druhů ekzémů, tj. kožních onemocnění, které jsou velmi nepříjemné a úporné. Jedná se o dlouhodobé zánětlivé onemocnění, které postihuje především kojence, děti a mladistvé. Nevyhýbá se ale ani dospělým a sklon k tomuto onemocnění se dědí z generace na generaci. Příčin je spousta a i zkušený dermatolog má problém je určit. Střídají se u něj období klidu a vzplanutí projevů, většinou jako reakce na nějaký spouštěč. Přečtěte si, jakým způsobem lze s ekzémem bojovat a zlepšit jeho vnější projevy.


Co je to atopický ekzém a jak se projevuje?

Atopický ekzém je kožní zánět, většinou alergického původu, neboli reakce organizmu na dráždivý podnět. Příčina potíží s ekzémem má často pozadí v autoimunitě. Na jeho vzniku se podílí mnoho vnitřních a vnějších vlivů a jeho projevem je kožní vyrážka, obvykle červená, kůže bývá velmi suchá, nepříjemně svědí, často je rozpraskaná, někdy i mokvající. Mohou se objevovat zánětlivé pupínky a puchýřky, zhrubnutí pokožky, barevné změny a olupující se plochy. Zejména v počáteční fázi ekzém velmi svědí a nutí ke škrábání. To pak často vede k poškození kůže a případnému zanesení infekce. Po odeznění zánětu se odumřelé vrstvy buněk šupinovitě olupují. Různé projevy ekzému si vyžadují také různé druhy péče o pokožku, které si rozebereme níže.

Projevy ekzému jsou závislé často na celé řadě vnějších vlivů. Obecně ke zhoršení dochází na podzim a v zimě. Silné svědění pokožky vyvolává propocení vznikající aktivním pohybem a přechody mezi vytopenými místnostmi a studeným vnějším prostředím. Zhoršení ekzémů můžeme pozorovat při různých onemocněních . Například při chřipce, zánětech horních cest dýchacích, angíně nebo zažívacích potížích. U malých dětí má vliv také přořezávání prvních zoubků spojené se zvýšenou teplotou. Nepříznivě působí některé hygienické a kosmetické prostředky – časté mytí nešetrným mýdlem, používání syntetických parfémů nebo používání agresivních přísad do koupelí a mycích prostředků.

Léčba a doporučení

Jelikož se jedná o dědičné autoimunitní onemocnění, které se vyznačuje kolísající intenzitou a ve většině případů nelze zcela vyléčit, spočívá hlavní a základné léčba v zevní formě - utišení svědivých projevů ekzému na pokožce. Veškerá léčba by měla vždy začínat návštěvou dermatologa, při které lékař odebere malý vzorek pokožky a odešle jej k histologickému vyšetření. Nedílnou součástí je také návštěva alergologa, který provede vyšetření na vzdušné i potravinové alergeny. Mezi nejčastější potraviny, které způsobují alergické reakce jak malým dětem tak i dospělým patří kravské mléko, vejce, čokoláda, vlašské ořechy, citrusové plody nebo lepek. U starších dětí to pak mohou být i inhalační alergeny, např. prach, roztoči, peří, pyly a srst zvířat.

Dermatologové často předepisují pacientům léčbu kortikoidy – hormonálními prostředky, které jsou sice pro krátkodobou akutní léčbu některých případů nepostradatelné a mají silný pozitivní účinek, po čase se ale ekzém většinou vrátí s mnohem silnějšími projevy. Nehledě na to, že kortikoidy mají často velké množství nežádoucích vedlejších účinků. V případě používání kortikoidů je důležité se řídit předepsanými zásadami a užívat je pouze bodovitě a striktně dle doporučení lékaře. Silnější vrstva léku neznamená v tomto případě větší účinnost, ale naopak větší zátěž pro pokožku. Po odeznění akutních problémů se následně předepisují přípravky nehormonální a slabší pro dlouhodobější použití.

Proto v sortimentu naší lázeňské kosmetiky SINOVA nabízíme přípravky speciálně navržené ve spolupráci s dermatology pro péči o citlivou a podrážděnou pokožku. Obsahují sirnou minerální vodu z našich SIRNATÝCH LÁZNÍ Ostrožská Nová Ves, která již několik století blahodárně působí při léčbě kožních problémů návštěvníků našich lázní. V nabídce naleznete jak kosmetiku určenou pro běžné denní použití, tak i přípravky s přídavkem koloidní síry. Obsažená síra má dezinfekční a antibakteriální účinky a napomáhá tak k hojení ložisek ekzémů. Spolu s vnější hygienou pokožky je ale důležité dodržovat i tu vnitřní. Úporné svědivé stavy kůže se totiž často zhoršují i dlouhodobým nedostatkem odpočinku a spánku. Pacienti by se tak měli naučit odpočívat a dodržovat správnou životosprávu.

Na různé formy ekzému různé typy přípravků

Suchá atopická pokožka vyžaduje každodenní promazávání, promašťování a změkčování mastnějšími přípravky, které zaručí obnovu porušené bariérové funkce pokožky. Doplní se tím voda a tukové složky, tolik potřebné k obnově kůžních buněk. Nabízí se hydratační krémy, oleogely nebo sirné mýdlo s obsahem sirné minerální vody a velkého množství přírodních prvků. Obsažené minerální látky ze sirného pramene, přidaná síra a přírodní oleje a bylinné extrakty mají výrazný antiseptický, antibakteriální a protiplísňový účinek, napomáhájí hojit ložiska ekzémů a vyživovat a hydratovat pokožku.

U každého pacienta je snášenlivost a účinnost jednotlivých přípravků velmi individuální. Je potřeba každý pečlivě vyzkoušet na malém místě pokožky a vybrat ten, který bude nejlépe fungovat. To si uvědomujeme a nabízíme proto k vyzkoušení vzorky naší kosmetiky zdarma. Napište si o ně ještě dnes a vyzkoušejte naši lázeňskou kosmetiku na vlastní kůži!