5. 10. 2019

Hydratujte! Podzimní péče o pleť se vám v zimě vrátí

S prvním podzimním dnem, který přinesl na horách sněhový poprašek, definitivně skončilo letošní extrémně suché a teplé léto. Dny plné sluníčka vystřídá jak všichni doufáme barevný a krásný podzim, jenž často provází klesající intenzita slunečního záření, nižší teploty a zvýšená vlhkost vzduchu. Tyto rychlé a intenzivní změny mají velký vliv na naši pokožku a je potřeba jí proto věnovat náležitou péči. Jak na to se dozvíte v našem podzimním manuálu.


Máme za sebou letošní velice teplé a dlouhé období dnů plných sluníčka bez srážek. A stejně jako příroda, i naše pleť potřebuje odpovídající hydrataci a výživující látky, aby se připravila na náročnou a chladnou zimu. Projděte si s námi tipy naší dermatoložky MUDr. Kateřiny Macháčkové na péči o zdravou i problematickou pokožku, než přijdou první mrazíky!

Vlivem intenzivní letní sezony na kůži bývají znatelné pigmentové skvrny, výrazná je často také dehydratace, která může být skryta pod snědým opálením. Při bližším pohledu bývá pleť často přesušená s drobnými šupinkami a zvýrazněnými linkami zejména v očním okolí. Každé roční období je specifické, co se týká péče o pleť. Zatímco přípravky, které používáme v létě, by měly především omezovat tvorbu mazu, podzimní kosmetika se zaměřuje na obnovení rovnováhy pleti, protože pokožka v tomto období potřebuje mnoho vitamínů a hydratačních látek. Podzim je přechodné období, kdy je potřeba pleť dokonale připravit na studenou zimu, do níž by měla pokožka vstupovat v nejlepší možné kondici. Proto je po létě velmi důležitá její hydratace pomocí vyživujících a zvláčňujících krémů a oleogelů. Stejně jako u každé kosmetické procedury, je potřeba nejprve pleť vyčistit a následně aplikovat vyživující přípravky, které doporučujeme aplikovat opakovaně, dle potřeby několikrát denně.

V místnostech se začne na podzim přitápět a to pleti také nedělá dobře, kůže musí reagovat na časté střídání rozdílných vnitřních a venkovních teplot. Častým projevem bývá seboroický ekzém a to jak v obličeji, tak v oblasti vlasové pokožky, kdy nemocné přivádí do kožních ordinací svědění a lupy ve vlasech, které nereagují na běžné "šampony proti lupům". V obou případech je možné využít jeden z našich sirných šamponů nebo krémů s obsahem sirné vody z našich lázní, které mají schopnost podrážděnou pokožku zklidnit a zároveň hydratovat.

Podzim je bohužel obdobím, kdy dochází velmi často k sezonnímu zhoršení kožních onemocnění jako je lupénka a atopický ekzém. Zatímco atopický ekzém se projevuje úporným svěděním, přesušením a zhruběním pokožky, u lupénky nacházíme na kůži drobná i rozsáhlejší ložiska s nánosy stříbřitých šupin. U obou zmíněných onemocnění je třeba upravit životosprávu, sestavit si vhodný jídelníček s omezením alergenů, ostrých a kořeněných jídel, dopřát si dostatek spánku, vyhýbat se infekcím a především eliminovat stres. Ne vše je v našem současném životním rytmu možné provést okamžitě, avšak pravidelná a důsledná péče o nemocnou pokožku vždy vede ke zmírnění obtíží. Za velmi vhodné považujeme opět kosmetické přípravky s obsahem přírodních léčivých zdrojů – minerálních pramenů, léčebných olejů či rostlinných silic.

Přeji Vám krásný podzim.

MUDr. Kateřina Macháčková