12. 4. 2019

SIRNATÉ LÁZNĚ Ostrožská Nová Ves

Historie o léčivých účincích vody v sirnatých lázních sahá až do poloviny 18. století, kdy delší období sucha zapříčinilo nedostatek pitné vody a místní obyvatelé tak hledali zdroj vody především pro svůj dobytek. Na místě bývalého močálu a dnešních lázní vybudovali kamennou studnu. Vodu využívali pro spotřebu ve svých domácnostech a při této příležitosti zjistili také její léčivé působení.


Historie lázní

V roce 1902 si novoveský rodák ThDr. František Botek, který trpěl revmatickými bolestmi, vzpomněl na zprávy o léčivé vodě. Léčivou vodu nechal otestovat v brněnském ústavu, kde bylo zjištěno, že v jednom litru mimo jiných minerálních látek se nachází 5 až 8 mg sirovodíku. Tato voda byla uznána za léčivou. V březnu roku 1903 se započalo s první stavbou a 29. červena 1903 byly lázně otevřeny a podávaly se první koupele. První lázně, to byla malá budova s čekárnou a šesti kabinami pro koupele.

Největší zájem o Sirnaté lázně byl za dob okupace, kdy byly nedostupné lázně na Slovensku. Pak lázně spravovala obec až do roku 1948, kdy přišlo znárodnění, a lázně přešly pod národní správu okresní národní pojišťovny v Uherském Hradišti. Obrat k lepšímu nastal od roku 1964, kdy byly lázně včleněny do správy Československých státních lázní - Luhačovice.V roce 1989 byly lázně převzaty obcí Ostrožská Nová Ves, která v roce 1991 požádala společnost ROYAL SPA o spolupráci při budování a rozvoji lázeňství v Ostrožské Nové Vsi.

Sirné prameny

V lázních vyvěrají dva minerální sirné prameny s vodou bohatou na sírany, kyselinu křemičitou, vápník, sodík, hořčík, draslík a železo. Takto minerálně bohatá voda působí blahodárně na lidský organismus a probíhá zde léčba onemocnění pohybových orgánů a onemocnění kůže.

Vrty BVJ 624B a BVJ 700, které jsou zdrojem přírodní léčivé vody pro SIRNATÉ LÁZNĚ Ostrožská Nová Ves se nacházejí v lázeňském parku. Lázeňský balneoprovoz zajišťuje cekem 11 van. V roce 2016 byla dokoupena 1 otevírací vana, která nahradila původní vanu plastovou. Celkový počet van s bočním vstupem (4) umožnil pro klienty již nepoužívat zvedáky a tím byla navýšena kvalita podávaných procedur. Jedna vana je určena na přísadové koupele.

Současný rozvoj

V roce 1995 došlo k rekonstrukci lázní, byl zrekonstruován balneoprovoz a vyrostly také nové pokoje pro hosty. Později prošly rekonstrukcí také lázeňské vily Vlasta a Šárka, které těsně sousedí s hlavní lázeňskou budovou. Rozsáhlá rekonstrukce pokračovala dostavbou nového traktu hlavní budovy, ve kterém se nachází rehabilitační bazén a sauna, místnosti pro individuální tělocvik, fitnesscentrum, nové prostory pro elektroléčbu a kuchyň s jídelnou. Rozšířila se také lůžková kapacita o 70 míst.

V roce 2011 byla slavnostně otevřena nová lázeňská kolonáda s kavárnou, obchody a tanečním parketem pro koncerty pod širým nebem.

SIRNATÉ LÁZNĚ Ostrožská Nová Ves leží v kraji vína a vinic, v srdci Moravského Slovácka, sevřené Bílými Karpaty a pohořím Chřiby. Přilehlý lesopark s jezírky a mokřady vytváři z lázní skutečný ráj pro léčbu kožních nemocí (zejména lupénky), nemocí pohybového aparátu a ničím nerušenou relaxaci.