23. 5. 2019

Účinky síry na lidský organismus

Většina z nás si pod slovem síra představí hořlavou látku na špičce zápalky, nepříjemný zápach chemické laboratoře nebo peklo plné čertů. Síra má ale mnoho dalších podob a možností využití v běžném životě. Je to důležitý chemický prvek, který blahodárně působí na lidský organismus a vyskytuje se všude kolem nás. Seznamte se sirným pramenem lázní Ostrožská Nová Ves a jeho blahodárným působením na lidský organismus.Síra je všude kolem nás

Síra je obsažena v půdě, v mořské vodě, ve vzduchu. Tvoří podstatnou složku většiny organických materiálů a vyskytuje se v nejrůznějších bílkovinách přítomných prakticky ve všech živých organismech. Má nezastupitelný význam při růstu vlasů, nehtů a kůže, napomáhá syntéze kolagenu a tím správné tvorbě buněk a tkání důležitých pro regeneraci. Síra má také keratolytický efekt, tj. snižuje množství šupin na povrchu kůže, odstraňuje zrohovatělé odumřelé kožní buňky, má výrazně pozitivní vliv na kvalitu pojivové tkáně a chrupavky. Blokuje odbourávání elastinu a kolagenu v chrupavkách. Sirovodík, který se vstřebává kůží do těla cestou mazových a potních žlázek způsobuje rozšíření krevních cév kůže a důsledkem může být někdy i zarudnutí pokožky, tzv. sirný erytém. Vlivem všech těchto biochemických pochodů má síra na kůži účinek antiseptický, protibakteriální a protizánětlivý. To se uplatňuje zejména při léčbě nemocí kůže a pohybového aparátu v lázních.

Lázně mají v České republice bohatou tradici a léčivé účinky minerálních pramenů jsou známy již po staletí. S vysokým obsahem síry ve vodě je spojená mnohaletá tradice úspěšné lázeňské léčby v SIRNATÝCH LÁZNÍCH Ostrožská Nová Ves. Léčba je zde zaměřená na onemocnění kožní, pohybové, oběhové a neurologické.

Sirné prameny v Ostrožské Nové Vsi

Sirné prameny v Ostrožské Nové se tvoří v hloubce 30 - 40 metrů pod zemským povrchem. Jsou studené a obsahují kromě minerálů jako je vápník, sodík, hořčík a dalších ve vodě rozpuštěných látek důležitých pro lidský organismus, především vysoký obsah síry - více než 5 mg/l. V sirné vodě je obsažen také sulfan, zastarale sirovodík – H2S, který způsobuje zápach po zkažených vejcích. Sirná voda z Ostrožské Nové Vsi je jedinečná a terapeuticky velmi účinná. Koupele v sirné vodě jsou základem lázeňské léčby v těchto moravských lázních a přináší široké spektrum příznivých účinků na lidský organismus a významnou měrou napomáhají ke zlepšení zdravotního stavu při léčbě kožních, pohybových, oběhových a neurologických onemocnění.

Sirná voda se velmi osvědčila při léčbě kožních problémů jako je lupénka (psoriáza), atopický ekzém, akné a dalších chronických kožních onemocnění (dermatózy). Tato sirná voda z místního přírodního léčivého pramene byla použita také jako základní složka při výrobě lázeňské kosmetiky SINOVA®, která byla vyvinuta ve spolupráci s dermatology a má právě díky použití této vody velmi příznivé účinky na citlivou a problematickou pleť.

Mezi produkty kosmetiky SINOVA® naleznete jak sirná mýdla, sirné krémy či gely k péči o pokožku postiženou kožními problémy, tak i sirné šampony, které díky svému složení napomáhají snižovat maštění vlasů nebo tvorbu lupů. Všechny výrobky obsahují sirnou vodu z místního léčivého pramene a do některých produktů je síra pro větší účinnost ještě doplněna. V sortimentu najdete výrobky s koncentrací síry od 1% do 6%. Díky obsahu minerálních látek ze sirného pramene, přírodních olejů a bylinných extraktů mají výrobky výrazný antiseptický, antibakteriální a protiplísňový účinek.

Historie lázní Ostrožská Nová Ves

Historie o léčivých účincích vody v Sirnatých lázních sahá až do poloviny 18. století. Velké období sucha v letech 1750 – 1754 zapříčinilo nedostatek pitné vody v povodí řeky Moravy. Vyschly i bažiny a močály na novoveských lukách, proto obyvatelé Ostrožské Nové Vsi hledali zdroj vody především pro pasoucí se dobytek. Na místě bývalého močálu asi jeden kilometr od obce vykopali a postavili kamennou studnu. Vodu využívali pro spotřebu ve svých domácnostech a při této příležitosti zjistili také její léčivé působení.

V roce 1902 si novoveský rodák ThDr. František Botek, který trpěl revmatickými bolestmi, vzpomněl na zprávy o léčivé vodě. Léčivou vodu nechal otestovat v brněnském ústavu, kde bylo zjištěno, že v jednom litru se nachází 5-8 mg sirovodíku a tato voda byla uznána za léčivou. V červnu 1903 byly lázně otevřeny a podávaly se první koupele.

Od té doby až do současnosti jsou zdejší sirné vody využívány při léčbě nejrůznějších onemocnění. Mají protizánětlivý, protibolestivý a desinfekční účinek, dochází k uvolnění svalových spazmů, pozitivnímu ovlivnění pojivové tkáně a zlepšení prokrvení, nastává útlum alergických reakcí a vzestup nespecifické imunity. Účinek je tedy celostní a zahrnuje pozitivní vliv na kůži i celý pohybový aparát, výrazné bývá i ovlivnění únavového syndromu.

Malebné SIRNATÉ LÁZNĚ Ostrožská Nová Ves v srdci Moravského Slovácka, v kraji vína a vinic letos oslaví 115 let své existence. Od doby svého založení rozšířily a zrenovovaly několik svých provozů a v současné době nabízí komplexní lázeňské, rehabilitační a lékařské služby pod jednou střechou včetně příjemného ubytování a restaurace. Pacientům je k dispozici odborná rehabilitační lázeňská péče, zdravotnická služba 24 hodin denně, kolonáda s obchůdky, kavárna s venkovním posezením a dětským koutkem. Oblíbené jsou sluneční terasy určené pro odpočinek a ničím nerušený relax. Sportovně orientovaní návštěvníci ocení multifuknční sportovní areál a hřiště na tenis, volejbal, nohejbal a minigolf.